اظهارات سلمان رشدی

 

نویسنده کتاب آیات شیطانی درباره آنچه واکنش تند جامعه بین‌الملل نسبت به نویسندگان کتب ضد دینی خواند، به شدت انتقاد کرد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از گاردین؛ "سلمان رشدی،" نویسنده کتاب آیات شیطانی، اعتراف کرد نویسندگانی مانند او که کتبی ضد دینی منتشر می‌کنند به درستی از سوی جامعه بین‌الملل حمایت نمی‌شوند و تجربه نشان می‌دهد درس‌های درستی از انتشار کتاب "آیات شیطانی" گرفته نشده است.

 

"سلمان رشدی" در ادامه گلایه خود از بی‌توجهی جامعه بین‌الملل اذعان کرد: انتظار داشتم درس‌های دیگری از انتشار کتاب آیات شیطانی گرفته شود، نه آنکه از نویسندگان کتب اعتراضی بخواهند میان شرق و غرب تفرقه ایجاد نکنند و به مخالفت با امور مذهبی نپردازند. حتی اگر در شرایط کنونی کتاب آیات شیطانی را منتشر می‌کردم، از سوی کسانیکه جایزه قلم مجله "شارلی ابدو" را به من دادند نیز حمایت نمی شدم.  

 

 وی همچنین گفت: از نویسندگان منتقد می‌خواهند مطلبی ضد اسلام، ضد قومیت عرب و از این دست ننویسند زیرا این کار را بر‌هم زننده رابطه مسلمانان با جامعه بین‌المللی می‌دانند. که تعدادی از نویسندگان صاحب نام مانند "پیتر کری" ، " جانوت دیاز" و " مایکل اونداجی" نیز آن را پذیرفته‌اند.

 

"رشدی" در ادامه افزود: درباره کتاب آیات شیطانی از آن با نام توهین به مقدسات یاد می‌شود؛ اما کاریکاتور مجله شارلی ابدو را اقدامی نژادپرستانه علیه اقلیت مسلمانان نامیدند. به عقیده من در سیاه‌ترین دورانی که تا به حال به چشم دیده‌ام زندگی می‌کنیم. با ظهور گروه‌های تروریستی افراطی چرا نباید علیه اسلام مطلبی بنویسم؟ نباید انتقاد از عقاید و اقدامات این افراد به توهین علیه مقدسات تعبیر شود.

منبع باشگاه خبرنگاران جوان

"

 

/ 1 نظر / 27 بازدید
همشهری

سلام لطفا اگرعکس سلمان رشدی پاشاکی دارید بذارید[نیشخند]